• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/results?search_query=s%C3%BCleyman+%C5%9Fen+ile+Co%C4%9Frafya
Menü Başlıkları
Duyurular
Takvim

"En önemli ve en feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur".           Mustafa Kemal ATATÜRK

TEOG TERCİHLERİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAŞLIKLAR

TEOG’CULAR  AMAN DİKKAT!

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmek için yaptığı TEOG sınavının sonuçları ilan edildi. Şimdi, veliler öğrencilerin almış oldukları puanlara göre okul arıyorlar. Telaşlı ve kafaları karışmış durumdalar. Kimi sistemin sık sık değişmesinde, kimi puanların yanlış hesaplandığında kimi de okulların öğrencilerin puanlarını düşürmesinde şikayetçi. Bu tartışmları bir kenara bırakıp ta yerleştirmeye yönelik tercihler konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek lazım.

 Öncelikle son yirmi gün içinde neler değişti, bu değişiklikler sizleri nasıl etkiler, onlara bakalım.

Bu değişiklikleri iki başlıkta belirtebiliriz.

 A-Okulların isim/alan değişiklikleri

 B- Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde değişiklikler

A-Okulların isim/alan değişiklikleri

1-MEB,  ortaöğretim kurumlarındaki isimleri azalttı. Özellikle alan/dal isimleriyle anılan meslek liseleri tek isim altında toplandı. Artik “sağlık meslek”,” endüstri meslek”,” turizm meslek” gibi isimler yok. Tüm meslek liseleri “Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi” adını almış durumdalar.

Bu durum velileri tercih yaparken biraz zorlayacağa benziyor. Zira önceleri okulları alan isimleriyle bulmak ve tercih yapmak durumu kolaylaştırıyordu. Şimdi ise önce okulu bul ve okulda var olan alanları öğren ve sonra tercih yap. Biraz karışık durum.

2- Meslek liselerinde 9. Sınıflar ortak, meslek seçimleri artık 10.sınıfta başlayacak. Önceleri bir çok okulda öğrenciler okulların alanlarına göre tercih yapıyorlardı. Örnek olarak sağlık meslek liselerinde öğrenciler hemşirelik, anestezi  gibi alanları tercih ediyorlardı. Şimdi artık okul tercih edilecek, alanlar 10. sınıfta yapılacak.

3- Sağlık Meslek Liselerinin yapısı değişti. Önceleri 9.sınıftan itibaren meslek eğitimi verilirken artık 10.sınıftan itibaren meslek eğitimi verilecek.  Bazı alanlar kaldırıldı bazılarında  ise statü değişikliğine gidildi. Hemşire alanı hemşire yardımcılığına, ebelik ebe yardımcılığına dönüştü.

4- Anadolu Öğretmen Liseleri tamamen kapatıldı.

B- Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde değişiklikler

07/09/2013 tarihinde yayımlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldı. Özellikle nakil, tercih ve taban puan uygulamalarındaki değişiklikler önemli.

1-Öncelikle tercih yaparken bir ilk yaşayacaksınız. Tercihler iki grup halinde belirlenmiş durumda. A tercih grubunda sizin girmek istediğiniz okullar, B tercih grubunda ise açıkta kalmamak için yazacağınız okullar. Burada tercihlerinizi çok akılcı yapmanız, puanlarınıza göre daha akılcı davranmanız önemlidir. Zira okulsuz da kalabilirsiniz.

2-Meslek liseleri arasında nakil geçişler kolaylaştı. Kazanmış olduğunuz okul ne olursa olsun 9.sınıf süresince ve sonunda çok farklı bir okula nakil olabilirsiniz tabi puanınız tuttuğu sürece. Bu da size daha çok okul seçme hakkı tanımaktadır.

3-Taban puanı uygulamasında da bir ilk var. Diyelim ki bir okulu belli bir puanla kazandınız. Kayıt yaptınız. Okullar başladı ve siz başka bir okulu daha çok istiyorsunuz. Çok istediğiniz okulun taban puanı sizin puanınızda çok yüksek ama boş kontenjan var. Siz puana bakmaksızın o okula nakil olmak için başvurabilir ve beklide o okula nakil olabilirsiniz. Burada yine başvuranların içinde puan üstünlüğü esastır. Bu hakkınızı Eylül ayı boyunca her hafta kullanabilirsiniz. Taban puanlar Ekim ayından itibaren belirlenecek ve o yıl için geçerli olacak. Taban puanlar her yıl sınıfta kalan öğrencilerin puanlarına  göre yeniden belirlenir.

                  Bol şanslar.

                                                                                                                                                                                                                  Süleyman ŞEN

                                                          Gümüşpala  And. Tek. Meslek Lisesi

  
2435 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
süleyman şen
Hava Durumu
Site Haritası