• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

GIDA COĞRAFYASI

Sevgili öğrenciler,

İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için gıda maddelerine ihtiyaç duymaktadır. Bitkisel, hayvansal ve madensel kaynaklardan elde edilen gıdalar, canlıların büyüyüp gelişmesini, sağlığın korunmasını ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlarlar. Gıda maddelerinin yetiştirilebilmesi için temel olan belirli isteklerin karşılanması gerekmektedir.

Bu bakımdan, insanların ve diğer canlıların yaşamlarının temel kaynağı olan gıda maddelerinin yaşanılan coğrafyadaki dağılışları gıdaların yetiştirilebilmesi için de önem arz etmektedir.

Ülkemizde gıda coğrafyası konusunda Türkçe kaynak son derece azdır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Yiyecek İçecek İşletmeciliği ve Aşçılık Bölümü öğrencilerinin yararlanmaları için hazırlanan bu kitap, öğrencilerin temel gıda maddelerini tanımalarına, bunların üretimleri ve tüketimleri hakkında bilgi sahibi olmalarına, Dünya’daki ve Türkiye’deki dağılışlarını anlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu kitap, öğrencilerin gıda maddelerinin coğrafi dağılışının nedenlerini ve bu dağılışın insanların yemek kültürünü

nasıl etkilediğini anlamalarına da katkı sağlayacaktır.

Kitap toplam sekiz bölümden oluşmaktadır. Kitabın ilk bölümünde gıdalarla ilgili temel kavramlara yer verilmiştir. Kitabın ikinci ve üçüncü bölümlerde tahıllar ve baklagiller; dördüncü ve beşinci bölümlerde meyveler ve sebzeler; altıncı ve yedinci bölümlerde kara hayvanlarından ve su ürünlerinden elde edilen ürünler; sekizinci bölümde baharatlar hakkında bilgi verilerek bunların üretimi, tüketimi, ticareti, Dünyadaki ve Türkiye’deki dağılışları ve dağılışlarını etkileyen faktörler ele alınmıştır.

Tüm değerli okuyuculara ve öğrencilere yararlı olmasını temenni eder, kitabın hazırlanmasında katkı sağlayan kıymetli yazarlara ve yayınlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Ayrıca haritaları çizerek kitaba konmasında bana yardımcı olan Arş.Gör. Önder Yayla’ya da çok teşekkür ederim.

Editör

Prof.Dr. Semra GÜNAY AKTAŞ      

KİTAP LİNKİ KİTABIN TAMAMI ÇOK DEĞERLİ, OKUMASI BÜYÜK KAZANÇTIR

  
289 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2