• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

Ramsar Şözleşmesi

Ramsar Sözleşmesi ne demektir?

 Dünya’nın sulak alanların korunmasına yönelik olarak 1971 yılında, devletler düzeyinde imzalanan ilk koruma sözleşmesidir.

Ramsar kelimesi?

Ramsar, İran'da bir şehir olup; Sözleşme Ramsar'da imzalandığı için bu adla anılmaktadır.

Ramsar alanları?

Ramsar sözleşmesinin amacına uygun olarak hazırlanan projeler kapsamında sulak alanlar Ramsar Alanları olarak ilan ediliyor.

Ramsar Sözleşmesi, Türkiye’de ne zaman yürürlüğe girdi?

 Ramsar Sözleşmesi, 3895 sayılı kanunla onaylanarak, 17 Mayıs 1994 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Bu Yönetmeliğin amacı, Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme (Ramsar Sözleşmesi)'nin uygulanmasına yönelik, uluslararası öneme sahip olsun veya olmasın tüm sulak alanların korunması, geliştirilmesi ve bu konuda görevli kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyon esaslarını belirlemektir.

Türkiye yarı kurak iklim kuşağında yer almakta olup, kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık olarak 1.500 m3 civarında olup su zengini bir ülke değildir. Türkiye İstatistik Kurumu 2030 yılı için nüfusumuzu 100 milyon olarak öngördüğü dikkate alınırsa 2030 yılında bu rakamın 1.120 m3/yıl civarında olacağı hesaplanmaktadır.   Bu sebeple Türkiye’nin gelecek nesillerine sağlıklı ve yeterli su bırakabilmesi için kaynakların çok iyi korunup, akılcı kullanılması gerekmektedir.

Bu bakımdan, sulak alanların korunması ve geliştirilmesi, halkımıza yeterli su arzını sağlamak için gerekli en mühim sorumluluklarımızdan birisidir. Bu görevi yerine getirebilmek için Türkiye, Sulak Alanların Korunması Sözleşmesine (Ramsar Sözleşmesi) 1994 yılında taraf olmuş ve 23 yıllık süreçte toplam büyüklüğü 184.487 ha. alan sözleşme listesine Ramsar Alanı olarak dahil etmiştir.

 Türkiye'deki Ramsar Alanları

 

Alanın Adı

İl

Tarih

1

Göksu Deltası

Mersin

1994

2

Burdur Gölü

Burdur

1994

3

Seyfe Gölü

Kırşehir

1994

4

Manyas Gölü (Kuş Gölü)

Bandırma

1994

5

Sultan Sazlığı

Kayseri

1994

6

Kızılırmak Deltası

Samsun

1998

7

Akyatan Lagünü

Adana

1998

8

Uluabat Gölü

Bursa

1998

9

Gediz Deltası

İzmir

1998

10

Meke Gölü

Konya

2005

11

Yumurtalık Lagünleri

Adana

2005

12

Kızören Obruğu

Konya

2006

13

Kuyucuk Gölü

Kars

2009

14

Nemrut Kalderası

Bitlis

2013

 

Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2