• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

Süleyman ŞEN- EĞİTİM REHBERLİĞİ
ssen2009@hotmail.com
Performans ve Proje görevleri
29/02/2016
Sevgili öğrenciler
     Milli Eğitim Bakanlığı'nin Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğine göre biz öğretmenlerin ve siz öğrencilerin gorev ve sorumlukları net bir şekilde belirtilmiş durumda.
     Bakanlığın nasıl bir nesil istediği, sizleri geleceğe hazırlarken sizlerden neler beklendiği bu yönetmeliğin ilgili maddelerinde mevcuttur( Madde 157 bu maddenin mutlaka defalarca okunması önerilir). Fakat benim size bu yazıyı yazmama neden bu madde değil. Madde 50 yanı proje ve performans görevi hakkındaki madde. Yönetmelik derki; her öğrenciye her dönem tüm derslerden iki performans notu verilmelidir. Bunlardan biri öğrencinin hazırladığı ürüne verilen not, diğeride öğrencinin derse katılımına göre verilen not. Böylece her öğrenci bir dönemde iki performans notu almak zorundadır.
 Sevgili öğrenciler, ders içi performans konusunda ders öğretmenlerinizin sizlerden neler beklediklerinizi biliyorsunuz. Derslere devam etmeniz, derse hazırlıklı gelmeniz, derse katılmanız, verilen görevi yapmanız,sorulan sorulara cevap vermenız, düzenli defter tutmanız, yaratıcı ve eleştirisel düşünme gücünüzü göstermeniz, ve arkadaşlarinizla iyi gecinmeniz size bu anlamda tam puan sağlayacaktır. Peki ya ürüne dayalı performans görevinde yüksek not almak için nelere dikkat etmelisiniz?
   Değerli öğrenciler, ürüne dayalı performans görevinde ders öğretmenimizin yönlendirmesinin yanında sizin isteginiz de önemlidir. Performans görevinizi alırken belki içerik de değil de şekilde de yanı performans görevinizi hazırlama şeklinde sizin tercihini de göz önünde bulundurur. Bu anlama da oldukça çok tercih hakkına sahipsiniz. Öncelikle kendi yeteneğiniz doğrultusunda seçim yapmanız önerilir. Maket yapma, resim yapma, el yazısı alanlarında yeteneğiniz varsa hiç düşünmeyin bu alanlarda performans görevinizi hazırlayın. Ayrıca afiş hazırlama, renkleri uyumlu kullanma gibi yeteneklerini de varsa siz de performans görevinizi bu şekillerde hazırlayın.
  Bilgisayar ortamında performans görevi hazırlamak ise sizler için daha avantajlı bir durum. Microsoft office programı özellikle power point bu anlamda çok tercih edilen bir program. Fakat hangi programı kullanırsanız kullanın içerik olarak iyi hazırlanmış olmalısınız. Konuyu destekleyen orijinal görseller, özgün cümleler, doğru kaynak, doğru içerik ve iyi hazırlanma istenilen önemli ölçütlerdir. Ayrıca zamanlama da önemlidir. Çin sözünü hatırlamak iyi olur. " Vaktinde yapılmayan bir iş hiç yapılmasın daha iyidir"
  Sevgili öğrenciler bu anlamda sizlere yardımcı olası için hazırlanan performans görevi puan cetvellerini ayrı başlıklar altında, yine bu sayfada bulacaksınız.
Ders içi performans görevi puan cetveli (ürüne dayalı olmayan)
Sunum performans görevi puan cetveli (power point programı ile)
Araştırma performans görevi puan cetveli ( word vb program)
Afiş hazırlama, maket yapma, el yazısı alanlarında
Başarılar


1896 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DOĞRU ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME - 24/01/2020
2019 -2020 Eğitim Öğretim yılının birinci dönemini geride bıraktık. Bir dönem boyunca neleri yaptık neleri yapamadık. Özellikle ölçme ve değerlendirme alanında yapılanları iyice gözden geçirdim.
Oku Oku Oku - 15/08/2019
Hiç durmadan, ara vermeden, zaman kaybetmeden oku,
Okuma Alışkanlığı - 10/07/2018
Ulusların eğitim seviyelerini ölçen PISA sonuçlarına göre eğitimin birçok alanında başarısız olduk. Başarısız olduğumuz alanlardan bir de “okuduğunu anlama” . Bu da şu anlama geliyor; “her ne okuyorsak anlamıyoruz” demektir ki en acı olanı da budur.
LGS 2018 TERCİH ve YERLEŞTİRME - 28/06/2018
ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ 1-Kimler başvurabilecekler? - 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler
2018 LİSELERE ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME SİSTEMİ - 08/05/2018
2018 Yılı ortaöğretim kurumları öğrenci yerleştirme sisteminin iki özelliği var.
Değerli Okul Müdürleri Bunları Mutlaka Yapın-2 - 04/10/2017
Bir önceki yazımızda eğitimde başarı için iyi hazırlanmış bir ders programının önemini vurgulamıştık. Bu konuda başka nelerin yapılabileceğini yazmaya devam ediyoruz. Mesela iyi hazırlanmış ölçme ve değerlendirme takvimi.
Değerli Okul Müdürleri Bunları Mutlaka Yapın - 31/07/2017
Yeni bir eğitim öğretim dönemini planlamaya başladığımız bu günlerde, daha çok başarılı olmak için yöntemler aradığımız bir gerçek. Bir eğitimci olarak buna kafa yormak, sorgulamak ve başarmak zorundayız. Aksi halde yok oluşumuza zemin
Öğrencilerimizden Beklentiler - 27/07/2017
Herkesin beklentisi önemlidir ve bunun için çabaladıkları da aşikardır. Bir öğretmen olarak benim siz çok değerli öğrencilerimizden beklentilerim ise( bu arada katılmayanlarda olabilir);
2015 YENİ TEOG - 01/07/2015
2015 TEOG İLE AÇIKLMALAR
Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2