• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

Süleyman ŞEN EĞİTİME DAİR
ssen_2009@hotmail.com
Sınıfta On-Line Olmak
24/11/2012

SINIFTA ON-LINE OLMAK

                  Son zamanlarda iletişim alanında büyük gelişmeler oluyor. Biz de ülke olarak bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Büyük paralar harcıyoruz. Son moda ürünleri de kullanmasını pek seviyoruz. Tüketim çılgınlığı tavan yapmış durumda. Kendimizi kontrol etmekte güçlük çekiyoruz.

              Bir eğitimci olarak bu durumu çeşitli nedenlerden dolayı  doğru bulmamış olabilirim ama beni ilgilendiren daha doğrusu eğitim camiamızı ilgilendiren konu öğrencilerimizin de bu durumdan etkilenmiş olmalarıdır. Zira bir zamanlar öğrencilerimizin ellerinde kalem defter varken şimdi  her an on-line olmak istedikleri cep telefonları var. Çeşit çeşit, boy boy...

              Günümüz iletişim çağıdır. Bireylerin çevrelerinde olup bitenlere duyarlı olmaları iyi bir davranış olabilir, hatta olmalıdır. Ancak teknolojiyi doğru kullanmak, onunu esiri olmamak gerekir. Bireyin gelişimine katkı sağlaması düşünülen teknolojinin başkalarına zarar verecek duruma getirilmemesi lazım. Bunun için de irade lazım. Yalnız irade değil, etik değerler lazım, emeğe ve insan mahremiyetine saygı lazım. Galiba işte tam burada sorunlar yaşıyoruz. Birkaç örnek:

·         Öğretmen sınıfta ders anlatır, fakat öğrenci elinde cep telefonu ile on-line olmuştur. Muhtemelen facebook’ta  kim neyi beğenmiş, kim ne yapmış, kim kimi dürtmüş, ya da twitter’da takipçi peşinde koşturmakta.

·          Öğretmen sınıfta ders anlatır, ama aynı öğretmen twitter’da tweet atmaktadır. Ne marifetli öğretmen miş! Aslında öğretmenin olup bitende haberi yoktur. Haylaz öğrenciler öğretmenlerinin adlarına feyk hesaplar açmışlar, onların adına tweet atmışlar, yani öğretmenlerini zor durumda bırakmışlar.

·         Öğretmen sınıfta ders anlatır, ama öğrenciler birbirleriye mesajlaşmaktadırlar. Konu ne? Ders ne? Bihaber.

·         Öğretmen sınıfta ders anlatır, iyi hazırlanmıştır. Hevesle konuya başlar, arka sıralarda telefon çağrı sesi. Öğretmen sinir küpü.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Buraya  sadece birkaçını almak istedim.

         İletişim gereklidir ama öğrenciler için iletişim yalnızca öğrenci cep telefonlarıyla mı pardon cep bilgisayarlarıyla mı yapılmaktadır? Amaç iletişim ise okulda telefon var, serviste telefon var, sokakta bile telefon var. İlla  olsun da diyebilirsiniz, tamam ama sıradan cep telefonları da olabilir.Eğer amaç eğlence ise sonuç mükemmel. Sosyal medya, internet, müzik,film tam bir eğlence kutusu. Başını kaldırıp sağa sola bakmaya vakit yok. Şunu da merak ediyorum; çocuğunu okul saatlerinde sosyal medyada aktif olarak gören ebeveynler  yok mu? Varsa ne yaparlar?

         Eğitime önem veren  ve bu durumu tahmin eden tüm eğitim kurumları kendi çapında buna çözüm bulmuşlardır. Aksi halde bilimsel eğitim vuku bulmaz. Çünkü eğitim bilim ve disiplin işidir.Bu anlamda bir de anlamlı bir istatistiği paylaşmak isterim. Okullarımızda başarılı öğrencilerin sadece iletişim telefonları var eğlence kutuları değil, ellerinde kitap defter var cep bilgisayarları değil.

         Tüketim çılgınlığı konusunda kendimizi kontrol edemeyişimiz bizi eğitim konusunda da olumsuz etkiliyor. Tedbirlerin bir an önce alınması gereklidir. Sınıflardaki cep telefonu keyfiyeti giderek içinden çıkılmaz bir sorun haline gelmeye başlamıştır.

                                                                                         Süleyman ŞEN5504 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜRESEL EĞİTİM DEĞERLERİ - 17/04/2017
Mesela hangi ülkelerin daha çok barışçıl bir dil kullandığını, hangi ülke çocuklarını bu yönde geliştirdiklerini bilmiyoruz.
EĞİTİMDE BAŞARI ÜTOPYA DEĞİL - 23/11/2014
EĞİTİMDE BAŞARI ÜTOPYA DEĞİL
MÜFREDAT ve SÜRE - 04/06/2014
MÜFREDAT VE SÜRE
EĞİTİMDEN SORUNLAR ve ÇÖZÜMLER - 23/06/2013
Zaman su gibi akıp gidiyor, biter mi dediğimiz “zamanlar” farkına varmadan geçip gidiyor ve yeni başlangıçlar bizleri bekliyor.
KURŞUNLARA GELMEYELİM - 14/03/2013
KURŞUNLARA GELMEYELİM Başlığa bakıp ta doğrudan insanı öldüren kurşundan bahsettiğimi zannetmeyin
2014'e Doğru Anadolu Liseleri ve Biz - 13/02/2012
2014'E DOĞRU ANADOLU LİSELERİNİN GELECEĞİ Anadolu Liselerinin geleceği eğitim dünyamızın en çok konuşulan konularından bir olmaya devam ediyor.
FARAZİYE-I - 07/01/2012
Hepimiz iş hayatında bazı işlerin işleyişi hakkında ileri-geri konuşmasına bayılırız. Bu, ya hepimizin çok marifetli olmasından ya da başkalarının yaptıkları işlerin gerçek durumları hakkında bilgimizin olmamasından kaynaklanmaktadır
24 Kasım Öğretmenler Günü - 23/11/2011
24 Kasım Öğretmenler Günü Değerli Öğretmenlerim; “En mühim işlerimiz şüphesiz eğitim işleridir” diyen büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK tam bir eğitim gönüllüsüydü. Eğitimi en önemli mesele olarak benimsemişti.
Uzman Öğretmen, Sade Öğretmen - 11/09/2011
Milli Eğitim Bakanlığı 2004 yılında bir yönetmelik çıkartarak öğretmenleri Kariyer olarak sınıflandırmak istedi.
 Devamı
Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2