• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam

 
 

 

Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

Süleyman ŞEN EĞİTİME DAİR
ssen_2009@hotmail.com
KURŞUNLARA GELMEYELİM
14/03/2013

KURŞUNLARA GELMEYELİM

         Başlığa bakıp ta doğrudan insanı öldüren kurşundan bahsettiğimi zannetmeyin. Doğrudan değil  ama zaman içinde insan vücudundan bir zehir olarak biriken, sağlığımızı tehdit eden, kanımızı zehirleyen, çocuklarımızın hayatlarını karartan, evlere ateş düşüren ve hatta Batı Roma İmparatorluğunun sonunu hazırlayan kurşundan bahsetmek istiyorum.

      Bilindiği gibi kurşun zehirli bir metaldir. Son yıllarda kurşunun zararları konusunda  artan bir bilinçlenme var. Sevindirici. Özellikle kurşunsuz petrol ürünlerinin artması buna dair bir örnek.

      Bir eğitimci olarak kurşun ve eğitim arasındaki bağlantının sakıncalarını belirtmek istiyorum. Bu anlamda bir milletvekilinin okullarda cıvanın yasaklaması konusunda yaptığı çalışma çok olumlu bir gelişmeydi.  Bu bir başlangıç diye düşündüm. Sıranın diğer zararlı ürünlere geleceğini umuyorum.

     Kurşun zehirli bir metaldir. Kullanım alanı daraltılmalı ve mümkünse hiç kullanılmamalıdır. Hal böyle iken bu zehirli metalin bu gün meslek liselerimizde kullanılıyor olması, özellikle lehim işlerinde çok yaygın olarak kullanılması ve bu sürenin 2-3 yıl alması kabul edilecek bir durum değildir.  Bu zehirli metal okullarımızda “normal” bir metal olarak görülmesi, kullanılan ortamlarda hiçbir tedbirin alınmaması durumu daha tehlikeli bir hale sokuyor. Hiçbir şeyden habersiz olan öğrencilerimiz bu sinsi zehirli yıllarca soluyor ve her geçen gün biraz daha zehirleniyorlar.  Kurşun ağır metaldir ve kullanıldığı ortamı zehirli hale getirir. Bu ortamlarda bulunun insanlar “ağır metal zehirlenmesi” durumunu yaşarlar. Her insanda kurşun vardır ve % 5 normal adlandırılmaktadır. Bu zaten acık havada maruz kaldığımız kurşundur. Kuşunun doğrudan işlendiği ortamlar tam bir zehir ortamıdır. Tedavisi çok kolay değildir. Maalesef bu zehri aldıktan sonra  kurtulmak çok kolay olmuyor. Vücudumuzdan bu zehri atmak için bazı yöntemler var ve bunlara şelasyon diyorlar(bu konuda Prf. Ahmet AYDIN’ın çalışmaları var). Bunun için kullanılan ilaçlar insan vücudundaki tüm yararlı metal ve mineralleri de söküp atıyor yani insanın içini boşaltıyor, halsiz bırakıyor. Bu insanların çocuklarının sağlığını tehlikeye atıyor, otizmi yaygınlaştırıyor(zararları çok, internetten kolay ulaşılabilinir).Ayrıca bu anlamda kullanılan bazı ilaçları da halen daha FDA, sağlığa zararlıdır diye onaylamamıştır.  

     Sonuç olarak kurşunun okullardaki kullanımına mutlaka bir düzenleme getirilmelidir. Çalışanların iş yerlerine  “İş Yeri  Risk Analizi” getiren devletimiz, okullardaki bu tehlikenin farkına varmalı ve acil çözüm yöntemleri oluşturmalıdır. Yoksa Batı Roma İmparatorluğunun sonu gibi hiç istenmeyen sonuçlara maruz kalabiliriz.

                                                                                                              Süleyman Şen

                                                                                                             Eğitim Yöneticisi

 4888 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜRESEL EĞİTİM DEĞERLERİ - 17/04/2017
Mesela hangi ülkelerin daha çok barışçıl bir dil kullandığını, hangi ülke çocuklarını bu yönde geliştirdiklerini bilmiyoruz.
EĞİTİMDE BAŞARI ÜTOPYA DEĞİL - 23/11/2014
EĞİTİMDE BAŞARI ÜTOPYA DEĞİL
MÜFREDAT ve SÜRE - 04/06/2014
MÜFREDAT VE SÜRE
EĞİTİMDEN SORUNLAR ve ÇÖZÜMLER - 23/06/2013
Zaman su gibi akıp gidiyor, biter mi dediğimiz “zamanlar” farkına varmadan geçip gidiyor ve yeni başlangıçlar bizleri bekliyor.
Sınıfta On-Line Olmak - 24/11/2012
Son zamanlarda iletişim alanını da büyük gelişmeler oluyor. Bizde ülke olarak bu gelişmeleri yakında takip ediyoruz
2014'e Doğru Anadolu Liseleri ve Biz - 13/02/2012
2014'E DOĞRU ANADOLU LİSELERİNİN GELECEĞİ Anadolu Liselerinin geleceği eğitim dünyamızın en çok konuşulan konularından bir olmaya devam ediyor.
FARAZİYE-I - 07/01/2012
Hepimiz iş hayatında bazı işlerin işleyişi hakkında ileri-geri konuşmasına bayılırız. Bu, ya hepimizin çok marifetli olmasından ya da başkalarının yaptıkları işlerin gerçek durumları hakkında bilgimizin olmamasından kaynaklanmaktadır
24 Kasım Öğretmenler Günü - 23/11/2011
24 Kasım Öğretmenler Günü Değerli Öğretmenlerim; “En mühim işlerimiz şüphesiz eğitim işleridir” diyen büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK tam bir eğitim gönüllüsüydü. Eğitimi en önemli mesele olarak benimsemişti.
Uzman Öğretmen, Sade Öğretmen - 11/09/2011
Milli Eğitim Bakanlığı 2004 yılında bir yönetmelik çıkartarak öğretmenleri Kariyer olarak sınıflandırmak istedi.
 Devamı
Belki bir gün...

Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
            Süleyman ŞEN

VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2