• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

2030 Türkiye İklimi

Akdeniz ikliminin yeni “tarifi: kışlar ılık ve kurak, yazlar çok sıçak ve çok kurak”

 Haberi ayrıntısı

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu küresel ısınmanın çok ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Kadıoğlu “Sıcaklıkla birlikte yağış artsa sorun yok. Ancak yağmur artışı sadece Karadenizde olacak. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu kavrulacak” dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklimdeki olağan dışı değişikliklere dikkat çekti.
Normal şartlarda Dünyanın yaklaşık 150 bin yılda 1 derece ısındığını belirten Kadıoğlu, “Ancak 1850'den 2000 yılına kadar ise 150 yılda aynı oranda bir ısınma oldu. Yani bu sürede bin kat daha hızlı ısındık. Bunun sebebi insan ve daha çok kuzeyde yaşayan insanlar. İklimdeki bu değişikliğin yüzde 75 sebebi onlara ait” dedi.
DERS KİTAPLARI DEĞİŞSİN
Türkiyenin de iklim değişikliğinde önemli risk grubunda yer aldığına işaret eden Kadıoğlu şöyle devam etti: “2030 yılında Türkiyenin kışın ortalama hava sıcaklığı 2 derece artmış olması bekleniyor. Kışın ortalama 2 derece artması çok büyük bir rakam.  Bir de yaz var. Yazın ise ortalama 3 derece artması bekleniyor. Burada hem sıcaklık ortalaması hem de yağmurlar artmış olsa sorun yok. Ama öyle değil. Sadece Karadenizdeki yağmurlar artacak. Esas problem Ege, Akdeniz ve İç Anadoluda. Akdeniz iklimini ders kitaplarında yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı diye anlatıyoruz. Bu değişti. Artık tekerleme de değişiyor. Kışlar ılık ve kurak, yazları çok sıcak ve çok kurak demek lazım. Ders kitaplarında da böyle anlatmalıyız.”
Avrupaya göç korkusu
Avrupa Birliğinin iklim değişikliğinden çok korktuğunu belirten Prof. Kadıoğlu, “Sebebi göç. Çünkü kuraklaşan Afrika Avrupaya hücum edecek. Bu endişelerinden dolayı KYOTO Protokolünü önemli oranda savunuyorlar” ifadelerini kullandı.
Sıcaktan kanaryalar ölüyor
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu kuşların iklim değişikliğinin en önemli işaretlerinden biri olduğunu söyleyerek bir tehlikeye daha vurgu yaptı. Kadıoğlu “Kanarya, bülbül gibi narin, nadir kuşlarda çok büyük kitlesel ölümler söz konusu” dedi.

Alıntı

Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2