• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

İstanbul'un Coğrafyası

https://sehirharitasi.ibb.gov.tr/
   Yaklaşık olarak 29 Doğu Meridyeni ile 41 Kuzey Paralelinin keşistği yerde bulunan İstanbul tipik bir orta kuşak(ılıman kuşak) yerleşmesdidir. Bu durum da bu şehrin tarihini çok eskilere götürmektedir(MÖ 10 bin yıl öncesine-Yarınburgaz Mağarasındaki hayatın başlangıcı 300-400 bin yıl öncesine dayanmaktadır)
  Coğrafya olarak tam bir plato üzerinde kurulmuş olan İstanbul iki yarım adadan ibarettir; Çatalca ve Kocaeli Yarım adaları.
  Akdeniz ve Karadeniz ikliminin geçiş özelliğini gösteren şehir yaşam için uygun ortam sağlamaktadır.
 
İstanbul'un yazları sıcak ve nemli; kışları soğuk, yağışlı ve bazen karlıdır. Nem yüzünden, hava sıcak olduğundan daha sıcak; soğuk olduğundan daha soğuk hissedilebilir. Kış aylarındaki ortalama sıcaklık 2 °C ile 9 °C civarındadır ve hava kütlesinin özelliğine göre  yağmur ve karla karışık yağmur görülür.. Yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 18 °C ile 28 °C civarındadır.

 

En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır ve ortalama sıcaklık 23 °C dir, en soğuk aylar da Ocak ve Şubat aylarıdır ve ortalama sıcaklık 5 °C dir. İstanbul'da yılın ortalama sıcaklığı 13,7 derecedir.

 

Toplam yıllık yağış 845 mm dir ve tüm yıl boyunca görülür. Yağışların % 38'i kış % 18'i ilkbahar, % 13'ü yaz, % 31' sonbahar mevsimindedir. Yaz en kuru mevsimdir, ama Akdeniz iklimlerinin aksine kurak mevsim yoktur

 

Şu ana kadar en yüksek hava sıcaklığı; 12 Temmuz 2000'de 40.5 °C olarak kaydedilmiştir. En düşük hava sıcaklığı ise; 9 Şubat 1929'da -16.1 °C olarak kaydedilmiştir.


Nüfus; Yüzölçümü 5.343 km2 olan İstanbul ilinde kilometrekareye 2829 insan düşmektedir. İstanbul nüfus yoğunluğu 2829/km2'dir. İstanbul nüfusu 2017 yılına göre 15.029.231'dir.Bu nüfus, 7.529.491 erkek ve 7.499.740 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,10 erkek, %49,90 kadındır. Özellikle eski yerleşim merkezleri olan Beşiktaş, Kadıköy, Sarıyer, Şişli, Beyoğlu, Bakırköy'de kadın nüfusunun çokluğu dikkat çekmektedir. Ayrıca son yıllarda nüfusu artan Beylikdüzü de bu özelliğe sahiptir. 

İstanbul göç alma ve vermede de birinci sırada. Her yıl %1,5 civarında artan nüfusu ile yılda ortalama 225 bin kişiye ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

 

İstanbul'un coğrafyası http://www.istanbul.gov.tr/asya-ve-avrupayi-birlestiren-sehir-istanbul


Yorumlar - Yorum Yaz
Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2