• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

Sağlığınız İçin

Artık hiç kimse yaşlanmak istemiyor, bunun için önerilen sağlıklı beslenme diyetlerine, bitkisel ilaçlara ve organik ürünlere ilaveten yeni önerilerden biri de sudoku oldu.

Haberin detayı

 Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencileri Hazal Aymandir ve Ayşe Cansu Tanrıkulu , Psikoloji Bölümü Başkanı Asst. Prof. Michelle M. Adams ile beraber yürüttükleri çalışma ile Sudokunun yaşlanma üzerindeki etkilerini incelediler. 50 ve 20 yaşdaki deneklerden oluşan iki grup üzerinde çalışma yapan öğrenciler her iki gurubun üyelerine de 3 hafta boyunca birer adet Sudoku bulmaca çözdürdüler. 50 yaş ve üzeri gurubun bu süre sonunda hafıza ve öğrenme yetilerine ilişkin testte başlangıca göre daha iyi bir sonuca ulaştıklarını, 20 yaş gurubu üzerinde yapılan testlerde ise başlangıç ve sonuç arasında bir fark oluşmadığını gözlemlediler. Hazal ve Ayşe çalışmaları hakında; ” Mezuniyet tezimiz olan bu araştırmada İşler Bellek (working memory) ve Yaşlanmaya odaklandık. Yaş ilerledikçe, beynin hafıza, öğrenme gibi fonksiyonlarında zedelenme görülür. Davranışsal sonuçlar da gösteren bu zedelenmeler, dünya popülasyonunun büyük bir kısmının günlük hayatını zorlaştırmaktadır. Sudoku , kısa-dönem hafıza ve mantık yürütme yetilerine bağlı olduğu literatürde pek çok araştırma ile kanıtlanmış olan, Asya kökenli bir oyundur. Daha önce özellikle yaşlanma psikolojisi alanında bu gidişata engel olmak adına müdahele yöntemleri araştırılmış ve mental çalışmaların başarılı olduğu görülmüştür. Biz de bu nedenle bir mental müdahale yöntemi olarak Sudokuyu seçtik ve çalışmamızı şu şekilde tasarladık: 20-23 yaş arası ve 50 yaş üstü iki grup üzerinde çalıştık. Katılımcılar için online olarak kullanabilecekleri, araştırmacılara günlük bilgi veren ve her gün bir Sudoku oyununu otomatik olarak sunan bir web-application hazırlandı. Tüm oyunlar araştırmacılar tarafından, kolay seviyede seçildi. Katılımcılar 3 hafta boyunca her gün birer tane olmak üzere Sudoku çözdü. Katılımcıların kısa süreli hafıza ve öğrenme performanslarını ölçmek için üç haftalık Sudoku çözme döneminin hemen öncesinde ve sonrasında tüm katılımcılarımıza Sayı Dizisi Öğrenme Testi adındaki testi uyguladık. Katılımcıların, Sudokudan önce ve sonra bu testte elde ettikleri başarıyı kıyasladığımızda şu sonuçlara ulaştık: 50 yaş üzerindeki katılımcılarımızda Sudoku müdahalesinden sonra testteki performanslarında gelişme görülmüştür. Genç grupta ise bir fark görülmemiştir.” şeklinde açıklama yaptılar.

Kaynak:Eğitimden haberler
Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2