• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

Başarılı Öğrenci Olmanını Yolları

Başarılı Bir Öğrenci Olmanın Yolları Nelerdir?

Başarılı Öğrenci Nasıl Olunur? Çocuğunuzun okul başarısını artırmak sizin de elinizde. Başarıyı sağlamak için öncelikle çocuğunuzun sorumluluk duygusunu artırmanız gerekmektedir. Bunun için de yaşına uygun küçük görevler vererek başarılı olduğunda ise ödüllendirerek onu motive edin. Yapamayacağı şeyler istemeyin. Başarılı olmuş kişileri onunla karşılaştırmadan örnek verin ve sevmesini sağlayın. Çocuğunuzun başarısı için kendine güvenmesi çok önemlidir. Bu yüzden onu küçük düşürecek davranışlardan kaçının

Okulu sevmesi ve çalışma isteği açısından okul arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurması için çalışın. Çocuğunuzla ilgilenerek onun sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olun ve uygun olmayan bir arkadaş edindiğini görürseniz çocuğunuzun canını sıkmadan onunla konuşmaya, durumu anlatmaya çalışın. Madde kullanımından uzak durmasını sağlayın, bunun için spor vb. sosyal alanlara yönlendirin. Bir program oluşturmasına yardımcı olun ve ders çalışmaya vakit ayırabileceği bir program yapın. Okulda başarısızlıkla karşılaştığında ona kızmak yerine cesaret verin destekleyin ve derslerini düzeltmesi için yardımcı olun. Başarılarını ise ödüllendirerek cesaret verin.

Okul başarısı için öğretmeni ile iletişim şart. Öğretmeninin önerilerini ve görüşlerini dikkate alın ve bu konuda yapabileceğiniz şeyleri yapın. Tüm bunları yaparken psikolojik durumuna özen gösterin. Aile içi faktörler de çocuğunuzun başarısını yüksek oranda etkiler. Mutlu bir aile ortamı sağlayın ve anne baba birlikte derslerine yardımcı olmaya çalışın. Çok fazla ders çalışmasını ya da az çalışmasını engelleyin, çocuğunuza vakit ayırın. Onun yaşını da bu sorumluluklar için göz önünde bulundurun ve arada bir deşarj olmasına izin verin.

Okula devamlılığı konusunda dikkatli olun, bahaneler üreterek okulu ekmesine izin vermeyin. Bunlar yanında sağlığına da dikkat edin, düzenli ve dengeli beslenmesi için gıda alımını düzenleyin. Uyku düzenini bozmasına izin vermeyin, bozduracak bir şey yapmasını da engelleyin. Dersleri ya da herhangi bir şey konusunda kesinlikle yaşıtlarıyla onu kıyaslamayın ve paniğe kapılmasına engel olun. Küçük problemlere zamanında müdahalede bulunun ve problem büyümeden halletmeye çalışın gerekirse öğretmenleriyle iletişime geçin.

Sosyal hayatında da ilerleyebilmesi için hobilere sevk edin kendini keşfetmesini sağlayın. Sportif faaliyetlerde bulunarak sağlıklı bir gelişim tamamlamasına yardımcı olun. Tüm bunların yanında sağlık problemleri olup olmadığını da kontrol edin. Görme ve işitme bozuklukları çocuğunuzun dersleri anlamasına ya da başarılı olmasına engel olabilir.

Kaynak eokul.meb.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2