• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100001891930624
  • https://twitter.com/Suleymanshen
  • https://www.instagram.com/ders.cografya
  • https://www.youtube.com/@cografyatvsuleymansen
Menü Başlıkları
Tanıtım/reklam
Takvim
Tanıtım-Reklam

Tanıtım/Bilgilendirme

Plastik Üretiminde Kullanılan BİSFENOL

Bilim plastik konusunda yine uyardı.

PLASTİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN BİSFENOL

KULLANIRKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!
Plastik şişler, su damacanaları, biberonlar, konserve kola kutuları vs hayatımızın her alanında yer alan bu ürünler için Bilim dünyasından yine bir uyarı geldi. 

BİLİMSEL ÇALIŞMA İLE UYARI YAPILDI
Şikago’daki İllinois Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Ocak ayında Endocrinology dergisinde yayımlanan makalesinde anne karnında BPA’ya maruz kalan erkek bireylerin ilerde prostat kanserine yakalanma riskinin diğer bireylerden daha fazla olduğunu açıkladı. 
Bu durum daha önce de gündeme gelen plastik şişeler biberonlar damacanalar gibi hayatımızın fazlasıyla içinde bulunduğu ürünler konusunda daha dikkatli kullanmamızı gerektirdiğini bir kez daha gösterdi. 

FARELER ÜZERİNDE DENENMİŞTİ
BPA kimsayal madde için en son fareler üzerinde yapılan çalışmalarda BPA’nın prostat kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanser türü ile ilişkili olduğunu göstermişti. Dr Gail Prins bir insanın hergün maruz kaldığı ortalama BPS miktarının prostat kanseri riskini arttırdığına dair ilk kanıtları içeren bu çalışmanın önemli olduğunu belirtiyor. 

PLASTİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN BİSFENOL A NEDİR?
Bisfenol A (BPA) iki fenol molekülü ile bir aseton molekülünün tepkimesiyle oluşuyor. Üretim maliyeti düşük üretim süreci basit olduğu için yaygın olarak kullanılabiliyor. BPA 1950’li yıllarda yaygın olarak plastik ürünlerde kullanılmaya başladı. 1930 yılında ise BPA’nın yapay östrojen gibi davrandığı keşfedildi. Bilimsel araştırmalar hamilelik döneminde anne adaylarının östrojen seviyesinin yüksek olması doğacak erkek bebeklerin yaşamlarının ilerleyen bölümlerinde prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığını söylüyor. 

ENÇOK BU ÜRÜNLERDE KULLANILIYOR
BPA en çok polikarbonat plastiklerin ve epoksi reçinelerin üretiminde kullanılıyor. Polikarbonat plastikler su şişeleri, biberonla, CD’ler, çarpmaya dayanıklı güvenlik ekipmanları (baretler vs) , tıbbı cihazlar, yiyecek saklama kapları, su şişeleri ve şişe kapakları, gözlük camları ve daha pek çok ürünün hammaddesi. 
Epoksi reçinleri ise konserve kutularında, su borularında ve şişe kapaklarında, diş dolgularında kullanılıyor. Bisfenol A, Cama benzeyen plastik biberon, bardak,tabak, çatal, bıçak ve karıştırıcı gibi birçok üründe de Bisfenol A olduğu belirtiliyor.

VÜCUDUMUZA EN ÇOK GIDA VE İÇEÇEKLER İLE GİRİYOR
BPA vücudumuza daha çok tükettiğimiz gıdalarla ve içeceklerle giriyor. BPA’nın tartışılan bir molekül olmasının sebebi endokrin bozucu kimyasallardan birisi olması. Polikarbonat plastiklerin ve epoksi reçineler tepkimeye girmemiş az miktarda BPA içeriyor ve bu BPA zamanla ortama sızıyor. Sızma işlemi sıcaklık arttıkça belirgin olarak artıyor. Örneğin BPA kullanılmış bir biberonun içindeki suya BPA sızma hızı suyun sıcaklığı ile artıyor. 

HERHANGİ BİR YASAK BULUNMUYOR
Yapılan pek çok çalışma BPA’nın ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söylese de kullanımı ile ilgili yasak bulunmuyor. Ancak biberon ve benzeri bebek ürünlerinde BPA kullanılması yasaklandı.  Fransa 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere gıda ve içeceklerde temas eden her türlü maddenin üretiminde BPA kullanılmasını yasakladı.
2015’ten itibaren gıda kutularının üretiminde BPA kullanılmasını yasaklayan Fransız Senatosu BPA’nın  BPA’nın zehirli olduğunu hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle kanıtlandığını insanlarda da benzer etki gösterdiğine dair kaygılar olduğunu açıkladı. Günümüz şartlarında BPA’dan tamamen uzak durmak imkansız gibi görünse de uzamanlar maruz kaldığımız BPA miktarının mümkün olan en az seviyede tutmak için tavsiyelerde bulunuyor.

Alıntı

Belki bir gün...
Kendin için,ailen için, devlet için ve hatta dünya için daha da önemlisi insanlık için kendini çok iyi yetiştir, geleceğe iyi hazırlan. Zira bunlardan biri, belki bir gün sana ihtiyaç duyabilir. 
                                   Süleyman ŞEN
VİZYONUMUZ
Dünya'yı bilen, onu önemseyen, barışçıl bireyler yetiştiriyoruz.
MİSYONUMUZ
Görevimiz; rehberi bilim olan, araştıran, sorgulayan, öğrenen ve kendini gerçekleştiren, hoşgörü ve manevi değerleri yüksek, toplumsal çürümeye panzehir olmuş, insanlığın olgunlaşmasını hızlandıran, evrensel değerleri fark etmiş ve içselleştirmiş, yaşanabilir bir dünya taraftarı olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktır.
Anket
Sizce okul başarısızlığının nedeni nedir?
Hava Durumu
Site Haritası
Kamu Spotu

 

 

 

Tanıtım/Bilgilendirme

ATATÜRK FİLMİ 1-2